Web Analytics
Jump to content

Gitarlærerblogg: Øvingshindre.


PerA
 Share

Recommended Posts

Veldig sant alt sammen (merker også at noen av punktene forstyrrer meg den dag i dag). Et fiffig triks, hvis noen av elevene kjenner hverandre og er hakket over Fader Jakob-stadiet, er jo å gi dem låter hvor de skal spille sammen. Da får de gjerne bedre motivasjon og litt mer press på seg.

Link to comment
Share on other sites

Veldig sant alt sammen (merker også at noen av punktene forstyrrer meg den dag i dag). Et fiffig triks, hvis noen av elevene kjenner hverandre og er hakket over Fader Jakob-stadiet, er jo å gi dem låter hvor de skal spille sammen. Da får de gjerne bedre motivasjon og litt mer press på seg.

Sant - men i noen tilfeller kan det virke mot sin hensikt. Har opplevd at en elev har dradd veldig fra den andre, særlig hvis han liker musikken bedre enn kameraten, så her må man i så fall velge repertoar med omhu.

Det som er litt beklagelig i dag er at litt press på elevene like ofte kan føre til at eleven slutter som at han øver mer.

Link to comment
Share on other sites

Hvis de ikke kan takle litt press så er ikke liv laga spør du meg. Hva med å arrangere noen minikonserter? Hvor elevene spiller en sang eller to for andre elever og foreldre? Jeg vil tro de fleste får motivasjon av dette, og kanskje velger gittarn fremfor facern når de har ledig tid på kvelden.

Forøvrig en fin artikkel, men kanskje hatt litt mer fokus på løsningene fremfor "problemene".

Edited by davidsen
Link to comment
Share on other sites

Det er ikke nødvendigvis snakk at de ikke takler press, men at de har så mye å velge i at når det settes krav fra min side går de heller til fotballen. Av og til har jeg opplevd at flinke, sterke og musikalske elever gir seg når jeg oppfordrer til litt ekstra øving, eller til å komme seg ut av gutterommet og på en scene.

Minikonserter er ofte fint for å snike inn fremføring og visning av det man har øvd på, det samme kan man gjøre med lydopptak. Men som oftest har de elevene som lar seg motivere av å spille konserter allerede tatt initiativet selv.

Enkelte er rett og slett ikke interesserte i å vise seg frem for foreldre/publikum - de finner glede og verdi i å øve på egenhånd. Og det er det i grunn ikke noe galt i. :)

Du har helt rett i at jeg kunne ha fokusert på løsninger, og det er to grunner til at jeg ikke har gjort det:

1. Jeg har ikke funnet helt konkrete løsninger som funker ofte ennå. Du blir ikke populær pedagog ved å be elevene drite i fotballen eller Xboxen. Skal man si opp de som ikke øver nok, selv om de trives på gitartimene?

2. Jeg vil se om andre kommer med innspill/ideer.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.