Web Analytics
Jump to content

Hyling / Skriking


trygve88

Recommended Posts

Overtoner? "Pinched harmonics" på engelsk... Søk på nett!

I korte trekk går det ut på at du skal tøtsje strengen på to punkter: med plekteret og med tuppen på tommelen som du holder plekteret på.

Det tar litt tid å øve inn presisjonen som trengs, men om du lurer på teorien bak dette, så legg en finger helst løst rett over tolvte fret med venstrehånd (IKKE bånd, men selve fret'en!) uten å trykke den ned! Du skal bare være borti strengen. Så slår du på strengen med venstre. Har du gjort det rett skal det høres ut som om du hadde trykt ned strengen på båndet. Strengen klinger fordi du har lagt fingeren nøyaktig på midten. Når du da slår på den så svinger den "hver sin vei" på sidene av fingeren. Prøv å gjør dette på sjuende og femte bånd... Legg merke til hvordan lyden blir lysere selv om du er nærmere hodet.

Det er akkurat det samme som skal skje med pinched harmonics! Bare at her gjør tuppen på tommelen det samme som du gjorde med venstrehånda, og plekteret det som du gjorde med høyrehånda! Så tenk over at dette skal skje oppe ved pickupene for at tonen skal bli så lys som den skal være for å få til et skikkelig vræl... Litt tricky, men langt fra umulig!

Link to comment
Share on other sites

en enkel versjon er jo bare å bende de nederste strengene  på 15 bånd og utover(15,16 osv)

Hæ? Hvordan skulle det bli falske overtoner av det?? Hvis det er det han snakker om så er ikke det bare vibrato på lyse toner, men overtoner!

Sånne litt skjærende vræl som Zakk W bruker hele tia..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Det er mange måter å gjøre ting...

Det beste er å finne ut av det selv

Jeg for min del skaper overlyd med å gjøre anslaget med neglen for så å være borti strengen med huden under neglen. Og tro meg, det skriker ganske heftig da!

Jeg synes det er en enklere måte å gjøre det på, siden man da slipper å flytte plekteret på noen som helst slags måte.

Link to comment
Share on other sites

Herr Wylde har nok veldig høy gain, skulle jeg tro. Det blir vel lettere da, går jeg ut fra  :wink:

muli det..fikk forklart av en kar som er meget dykti på gitar å har spilt leeenge at han har tjukke å slakke strenger å det har litt med type vreng å gjøre.. derfor blir det slike feite overtoner...

Link to comment
Share on other sites

Dimebag harnoen snertne overtoner.... spilles på en litt annen måteenn Zakks, men er fullt overkommelige, bare vanskelig å få inn i musikken pga teknikken. Men nå er ikke jeg verdens beste gitarist heller da, så er vel bare mer øving som skal til.

Link to comment
Share on other sites

en enkel versjon er jo bare å bende de nederste strengene  på 15 bånd og utover(15,16 osv)

Hæ? Hvordan skulle det bli falske overtoner av det?? Hvis det er det han snakker om så er ikke det bare vibrato på lyse toner, men overtoner!

Sånne litt skjærende vræl som Zakk W bruker hele tia..

ok, unnskyld, ble ikke opplyst så mye om hva slags skrike lyd han mente :oops:

Link to comment
Share on other sites

Det er mange måter å gjøre ting...

Det beste er å finne ut av det selv

Jeg for min del skaper overlyd med å gjøre anslaget med neglen for så å være borti strengen med huden under neglen. Og tro meg, det skriker ganske heftig da!

Jeg synes det er en enklere måte å gjøre det på, siden man da slipper å flytte plekteret på noen som helst slags måte.

Gjorde det slik jeg også da jeg holdt plekteret med fingertuppene. Fant riktignok ut at det å holde det "riktig" (orker bare ikke forklare akkurat nå :P ) gjorde det mye lettere å få til slike ting som pinched harmonics.

Link to comment
Share on other sites

det er nokk noe man må finne utav på egenhånd.. det har mye å si hvor på gitaren du prøver å lage overtone.. ettersom hvor mikkene osv er... liker å gnu over et par strenger om gangen .. når man får det ordentlig til er det jo genialt å bruke når du spiller..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Siste aktive tråder

    • Hadde Guitar Rig 3(?) for mange år siden. Prøve alt mulig - ink Amplitube, men syns GR var desidert best og enklest i bruk. Skal teste det nye også   Jeg bruker mest Bias FX of Bias FX2, men sliter litt med latency. Hvilken type PC bruker du, og hvordan er forsinkelsene?  
    • For et år siden kom jeg over programmet Guitar rig 6. De hadde en demo med alle funksjoner bare at man ikke kunne lagre, men fullt brukbar til opptak. Den varte i 30 min, så må man starte programmet på nytt. Jeg hadde demoen i tre måneder før jeg så at de hadde sommersalg og jeg fikk hele programmet til halv pris. 1000.- kroner som var latterlig billig med tanke på hvor mange amps, rack, pedaler og muligheter som var der. Det var over 1200 ferdig innstilte lyder i forskjellige sjangere og man kan lagre de i forskjellige filer. Man kan selvsagt justere de å lagre nye, eller lage egne med alt som finnes. Den har også instillinger for vokal, trommer og mye annet. Nå har Guitarrig 7 kommet med cubersalgspris, men jeg venter til Black Friday eller Cybermonday i håp om å få oppgradert billigere. Det er masse nytt. Her er en video   Her er nettsiden: Native Instruments Guitar rig 7 Og her kan du laste ned demoen: Note: The demo version runs 30 minutes per session, and can then be reopend to try again. Save and Total Recall functions disabled. Du klarer deg lenge med den PS. Dette er ikke ment som reklame, men et godt tips. Jeg tjener ikke noe på det, men den demoen er gratis og verdt å teste...
    • Söker rock projekt i Norge att vara med i och framför allt live gig. All rock/metal är intressant.  Smakprov: www.linkedin.com/in/emlu-music-production-983a92296    
    • Heisann! er det noen som vet verdien på denne?  serienummer: US20048978
    • Via dette så endte jeg istedenfor opp med dette.   
  • http://www.BILDELERstore.co.no

  • Støtt driften av GitarNorge


  • Https://Www.AutoDELER.co.NO
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.