Web Analytics
Jump to content

Æ blir fette gal


Bård Van Dahlen
 Share

Recommended Posts

HEI gitar folk å bassfålk får den slags skyld.

Jeg sliter litt. jeg har satt på ny hals på gitaren min på en eldre japansk produsert squier.

Jeg har intonert og intonert, men det virker som bare at de mørkeste strengene(e,a,d) blir helt rett.

Men resten er rett intonert i følge tuneren. Den strengen som er mest ute å kjører er g strengen.

Har ganske høy strenge høyde på gitaren.

Er den noen som kanskje vet hva det kan være?

Link to comment
Share on other sites

Hei igænn. nu væit æ ka æ ska gjør!

Vis æ tænke rætt ,nå såmm æ sjeldent gjør, men vis æ tar selve bruen å flytter den ca 1. cm lengere bak. detta må jo da gjøre at sadelan kan være lengere fram, men fortsatt være inntonert. nu står dæm jo trøkt gått baki skårra!

i værtfall. dåkker får høre resultate når æ e færdi :P

Link to comment
Share on other sites

Flott. men som moderator må jeg likevel nevne at vi ønsker at folket skriver bokmål eller nynorsk.

Jeg vil likevel gi kudos til Bård for at han fikk fram sitt budskap på dialekt uten å bruke begrepene "mannskit", "helvete", "hestkuk", og andre mye brukte ord.

En cm høres ekstremt ut. Du må finne fram tommestokken og måle.

Link to comment
Share on other sites

Dersom strengehøyden er ekstrem vil tonene bli for høye når du presser strengen ned mot et bånd. Du vil på en måte bøye strengen ned mot gripebrettet, og når vi bøyer strengen blir tonen høyere. Det kan være at lavere strengehøyde vil gjøre problemet ditt mindre. :)

Link to comment
Share on other sites

At du skifta oversadelen teller lite hvis den er for høy. Har du i tillegg høye strenger vil strengen i utgangspunktet være for "lang" hvis du intonerer i 12. bånd, noe som gir alt for skarp tone i de første bånda.

1. Hva er strengehøyden i 1. bånd og i 12. bånd på åpen G-streng?

2. Hva er lengden på G-strengen fra avgangen på oversadel til 12. bånd, og lengden fra 12. bånd til brusadel?

Link to comment
Share on other sites

Ok, jeg skal prøve meg på bokmål.

1. Strenge høyden med første bånd er 5mm. og strengehøyden med 12 bånd er 5mm. (Srv høyde)

2. Lengden fra oversadel til 12. bånd er 32.4 cm. lengden fra 12 bånd og til bro sadel er 33.4cm

Edited by Bård Van Dahlen
Link to comment
Share on other sites

Hvis det er 5mm fra toppen av båndet til undersiden av strengen ved første bånd, dvs klaring mellom bånd og streng, så vil jeg driste meg til å si at "en smule" er en understatement ;-) (Mente du 0,5mm?)

Jeg er på ingen måte noen ekspert på området, men jeg tror ikke løsningen er å flytte broen lenger bak - du er jo allerede 1 cm lenger på "bro-siden" enn på "oversadel-siden".

Som flere har nevnt ovenfor, så tror jeg problemet ligger i at sporene i oversadelen er for høye/ikke er filt ned tilstrekkelig, slik at du ender opp med den ekstreme strengehøyden i første bånd. Selv om noen oversadler selges med filte spor har jeg forstått at det er normalt at de må files og tilpasses for å fungere. Filing av oversadel har jeg ikke praktisk erfaring med, så jeg har ingen tips å bidra med der ;-).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share


  • Siste aktive tråder

    • Er nok ikke så mye å hente for den der dessverre. Dette er en gitar som kostet mellom 1500 og 2000 kroner ny i butikk, så hvis du får en tusenlapp på Finn så er du heldig.
    • Jeg har hatt liggende en Ibanez i noen år nå, kanskje rundt 15/16 år. Vurderer å selge denne da jeg ikke har bruk for den mer. Men! Det jeg lurer på, hvor mye kan jeg selge den for? Noen få bruksmerker, men lite. Har ikke greie på sånn så derfor jeg spørr her. Legger ved bilder!  
    • Kjøpte meg en Morgan bass og en Dean Markley amp, har lyst å lære meg litt bass spilling. Stakkars nabo nå🙂
    • Ønsker å bytte en chrome covret (2 leder braided kabel) Gibson 490T pickup i en Gibson 498T pickup. Ikke nøye om den er covret eller ei.
    • Nei,har ikke peiling,men:Legg ved flere bilder av detaljer,og bilde av baksiden også,og oppgi dimensjonen på nøkkelen til trussrod justering (tommer/millimeter?) så kanskje noen kan hjelpe deg.Et spørsmål tilslutt,hvordan vet du at det er canadian maple?
  • http://www.BILDELERstore.co.no

  • Støtt driften av GitarNorge


  • Https://Www.AutoDELER.co.NO
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.