Web Analytics
Jump to content

Power scaling


Recommended Posts

Er det noen som har erfaring med power scaling i forhold til attenuators. Hvilket er det beste alternativet?

Jeg har en SLO 100w som spiller i overkant høyt på klubb jobber og lurer derfor på å integrere power scaling. Ser på nettet at man kan kjøpe kit fra blant annet London power, men er det mulig å bruke en mosfet som justeres av en pot for å regulere DC spenningen til utgangsrørene. Mister man i så fall mye av ampens gunntone??

Link to comment
Share on other sites

Jeg ville beholdt den slik den er innstilt og heller gått til innkjøp av f.eks attenuator som heller "stjeler" effekt fra utgangen uten å påvirke biasen. Begynner du å justere på bias hele tiden, så vil du bare få kaldere/varmere lyd, mindre forsterkning og det er null garanti for at lyden blir bedre, tvert imot (hvis det var det du mente..)

Angående power scaling kits, har jeg ikke vært borti, så du får vente til noen andre svarer deg der :)

Edited by Troll
Link to comment
Share on other sites

Er det noen som har erfaring med power scaling i forhold til attenuators. Hvilket er det beste alternativet?

Jeg har en SLO 100w som spiller i overkant høyt på klubb jobber og lurer derfor på å integrere power scaling. Ser på nettet at man kan kjøpe kit fra blant annet London power, men er det mulig å bruke en mosfet som justeres av en pot for å regulere DC spenningen til utgangsrørene. Mister man i så fall mye av ampens gunntone??

Di fleste power scaling løsningene, inkl. London Power, bruker en mosfet ...

Kilde ... google !, f.eks : http://www.mylespaul...er-scaling.html

Edited by juzzizhow
Link to comment
Share on other sites

Di fleste power scaling løsningene, inkl. London Power, bruker en mosfet ...

Kilde ... google !, f.eks : http://www.mylespaul...er-scaling.html

Takk for svar. Har akkurat prøvd en Ultimate attenuator som går for å være noe av det bedre, men syntes ikke det fungerte optimalt. Vurderer å prøve med power scaling/VVR. Ser at noen justerer spenningen på hele ampen, mens andre ønsker resusert spenning bare på utgangsrør evt PI. Legger ved skjema jeg vurderer å bruke.

Edited by 12AX7
Link to comment
Share on other sites

Dette lignet veldig på OD3. Skal du justere bias også som i OD3?

Jeg driver og tegner en scaling-krets til en 100-watter jeg skal bygge, og tenkte å bruke en SPP20N60C3 CoolMOS som passelement og en tracking regulator til bias for å slippe dobbelt potmeter. Jeg skal scale fasesplitter og utgangsrørene mens preampen skal kjøre stramt regulert rundt 380-400V.

Vanligvis bruker man en bløgg MOSFET som passelement til scaling, men det er ingenting i veien for å bruke andre ting, for eksempel utgangsrør som EL34 og 6550, eller vanlige BJT-er. Det står MYE om scaling i bøkene til Kevin O'Connor, og det er også nevnt såvidt i siste boka til Merlin Blencowe, den om strømforsyninger. Rør som passelement var nok mest vanlig i regulerte forsyninger frem til 60-tallet, men da kalte man det ikke for power scaling ;)

Link to comment
Share on other sites

EBT; Stemmer nok det. Men har sett andre VVR kretsen som gjør det på samme måte. Siden SLO har fixed bias må man vel også regulere bias. Snakket med Hank og han sier at han har har gode erfaringer med power scaling på tidligere bygg som har blitt drøftet på AX84 forumet tidligere. På SLOClone forumet blir det nevnt at VVR gjør seg bedre på low gain amps uten master volume. Men har hørt på klipp på Youtube og resultatet med kit fra London power virker lovende. Har du erfaringer med VVR fra tidligere bygg? Synes attenuator fungerte dårlig og håper VVR fungerer bedre. Er ikke ute etter en øvings amp, men å redusere lydnivå på klubb jobber da ampen spiller i høyeste laget.

Edited by 12AX7
Link to comment
Share on other sites

Har forøvrig veldig lyst til å bygge en OD3, siden SLO ampen har dårlig clean lyd. Men har kompensert for dette med å bygge en Fender clean preamp med div AB switcher og kombinerer denne med lead og crunch på SLO ampen.

Link to comment
Share on other sites

Bestemte meg for å bestille et SF-1 kit fra London Power. Ble ikke den rimligste løsningen, men siden jeg ikke har noe erfaring med Power Scaling sparer det meg kanskje for litt rot som det ofte blir med prøve og feile metoden. Dessuten har jeg lite deler på lager når det kommer til transistorer. Hvis dette blir vellykket vurderer jeg å lage alt fra bunn på en annen amp som også spiller i overkant høyt for å få godlyd.

Link to comment
Share on other sites

Leser på hjemmesiden til London Power at det kreves høy bias spenning med lav eller middels lav impedanse for at tracing regulatoren skal fungere optimalt. (I noen tilfeller blir spenningsforskjellen på inngang og utgang på tracing regulalatoren/transistoren for liten og dermed liten utnyttelse av power scaling). De skriver videre at de fleste forsterkere har for liten rå bias spenning. De anbefaler en egen power supply for bias som de også selger. SLO ampen har egen vikling for bias på 60volt. Etter som jeg kan forstå har den lav impedanse siden det er egen spole med liten eller ingen seriell resistanse før første filter konensator. Tror dere ampen kan levere nok strøm og spenning for å få en velykket power scaling. Hva blir i så fall problemet hvis spenningen blir for lav? Tror normal bias spenning på gitteret til SLO er rundt -50volt uten scaling. Spenningen blir vel også høyere, kanskje -72volt etter likeretting.

En annen ting jeg er litt usikker på er behovet for kjøling. Settet består av tre transistorer som scalerer plate og screen. Er det tilstrekkelig å montere disse i chassis med mellomlegg av plast og fett? eller må jeg bruke kjølevifte eller kjøleribber. Tenkte på å bruke en 12v pc vifte på glødespenningen eller montere en kjøleribbe. Kan i så fall kjøleribben sitte under chassis eller må det være hull slik at transistorene får direkte kontakt med kjøleribben?

Link to comment
Share on other sites

Litt info:

Sendte en mail til London Power ang. power scaling på SLO 100W og fikk utfyllende svar i løpet av en halv time (god service).

1. Han anbefalte å bare scalere utgangsrør, ikke PI. Han sier at MV kan fungere greit som drive compensation, men hvis dette ikke er tilstrekkelig følger det med en egen DriveComp pot. Regner med at dette er fordi det blir misforhold mellom gain fra PI og utgangsrør når bare utgangsrørene scaleres?. Har ikke prøvd å scalere med eller uten PI, men regner med at hvis man scalerer PI vil gain/vrengen avta ved høy scalering?

2. Han mener det skal være tilstrekkelig kjøling ved å montere mosfet i schassis. Men sier videre at det alltid er lurt med kjølevifte eller kjøleribber. Ett forslag er å likerette glødespenningen med full-wave rectifier med filter kondensator. Dette gir ca 8VDC som fungerer greit på en 12v PC vifte på utsiden av schassis. Er derfor litt usikker på om jeg tar sjansen uten vifte. Blir mer komponenter å plassere i schassis, med hensyn til plass og støy. Videre så vet jeg ikke om PT har kapasitet i forhold til strømforbruk.

3. Han mener bias spenningen er tilstrekkelig høy. 60VAC gir ca -84VDC. Videre anbefales det å ha max 460R serie motstand før første filter kondensator og 460R mellom de to filter kondensatorene for Bias. Samt en 100K bleeder over siste filter kondensator. Dette gir tilstrekkelig høy spenning med lav impedans som gir grunnlag for at tracking regulatoren skal fungere optimalt. Den orginale bias poten blir erstattet av scalerings settet.

Link to comment
Share on other sites

Er det noen store fordeler mellom power scaling og en attenuator i utgangen? Tenker da mtp lyd.

Fant en internett side som sammenligner power scaling med to forskjellige attenuators. Sjekk ut MP3 filene nederst på siden

http://www.bruceclem...m/music/psk.htm

PS! Dette er et gammelt kit som London Power solgte fram til 2007. Settet var mye vanskeligere å montere, da det bygger på switching regulators.

Edited by 12AX7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Driver å fikser opp en gammel Marshall amp som jeg har kjøpt av en kamerat. Det er egentlig en 1986 bass amp, men har byttet komponenter tilsvarende 1987, gitar varianten. Har laget power scaling slik at 50 watteren har blitt 15 watt. Har bare scalert utgangsrørene og lyden er veldig lik utgangspunktet med skalering bare lavere. Ser ut til å fungere veldig bra. Hadde litt problem med varmgang i starten, men med kjøleribber og vifte fungerer det optimalt

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
  • Siste aktive tråder

    • Kun gitarkabinett på gitarforsterker, med mindre man er faglig kyndig - et svært fåtall.  Og husk et par ting: - Utgangen på forsterkeren din leverer MYE strøm ut, som potensielt er dødelig - Forsterkeren kan bli totalt skadet av å kjøres uten kabinett, eller med feil kabinett - Du skal alltid bruke egnet høyttalerkabel mellom forsterker og kabinett, aldri instrumentkabel Veldig kjedelig å ødelegge en dyr forsterker pga feil bruk. Kabinett er er veldig billig på bruktmarkedet, da mange har fått over til digitalt. Du kan se etter ENGL, Orange, Marshall, Harley Benton, Framus og andre merker. Ville vurdert Vintage 30 elementer hvis jeg var deg, da har du et kabinett for livet.  Betalt 2000kr for mitt Framus 212 kabinett, det er helt perfekt for mitt bruk. 
    • Det vil hjelpe å gire ned effekten til 50W.  Dette med lyd og effekt er ikke "rett frem" med ohms lov, da lyden kan variere ulinjert fra styrken på forsterkeren i forskjellige frekvenser. Det er derfor 50W forsterker, kan levere mer ut på høyttaleren enn 50% i visse frekvenser. Men det er helt innenfor å ta den "enkle" utgaven bare for å være på den sikre siden og ikke overtenke for mye. - 2x effekt på høyttaler av forsterker er et godt utgangspunkt.  - Det har mye å si hvor mange høyttalere du har i kabinett, da du fordeler lasten på flere høyttalere  - Forskjellige høyttalere har forskjellig styrke. Jeg kjører Marshall JVM i et Framus 212 V30 kabinett på 120W (60W per høyttaler).  - Noen kjører stereo-sluttrinn i et stereo kabinett, andre kjører to forskjerkere i stereo på grunn av effekter, eller for å blende to lyder inn i en. For eksempel - blender du en Marshall JVM med en Mesa Boogie Mark V, så blender du to ganske forskjellige lyder for å få et unikt karakter (Rabea Massaad har et par video på dette på YouTube).   Jeg solgte nylig en ENGL Powerball med et stereo-kabinett, den hadde meget gode instrukser som beskriver mulighetene med stereo.  Personlig har jeg hatt det meste, og falt på at 50W er mer enn nok på rørforsterkere, og at 2x12 er mer enn nok lyd, og samtidig ikke for lite. For meg er det en perfekt kombinasjon.. Skulle helst hatt en lunch amp i tillegg.(ENGl Fireball 25, eller Mesa Mark V 25)  
    • Jeg kan ikke svare på om det kan skade noe, men jeg tror jeg ville latt være om jeg var deg. Uansett vil det låte ganske kjipt. En PA-høyttaler er designet for å gjengi alle frekvenser mest mulig likt, mens en gitarhøyttaler har veldig annerledes respons. Den kutter tonnevis av høye frekvenser, og har generelt en helt annen EQ-kurve på frekvensene som den slipper gjennom. For clean-lyd kan en PA-forsterker kanskje fungere sånn noenlunde, men med en gang du legger på litt vreng så låter det ekstremt kvasst og ubehagelig. Valg av høyttaler vil på mange måter påvirke lyden din mer enn valg av forsterker.
    • Har nettopp kjøpt en marshall dsl 100w forsterker, men kabinettet må vente litt til penga strekker til. En venn av meg har noe greier liggende, en peavey pa høytaler etter hva jeg har skjønt. Dette er hva jeg fant om den på nett: «The Peavey Mod# 112 PT PA Enclosure was produced in 1986 & 1987 and sold for $139.50 each. They are rated at 100 watts Rms and 200 watts Peak Power. The 12 inch Woofer is a EMINENCE Loud Speaker and the 3 inch Tweeter is a MOTOROLA Piezo. The enclosure does not contain crossover components, it is straight wired from the input jacks to the speakers. They will work with a Mixer/Power Amp rated from 125 to 200  Peak Power Wattage @ 8 ohms. (Example - Peavey MP 4 Mixer/Amp Mark III Series).» Kan dette funke som en midlertidig løsning? Jeg er helt nybegynner på dette her. Pa høytalere til gitarforsterker er såklart ikke ideelt, men funker det uten at jeg skader noe? Stemmer watt og Ohm overens med forsterkeren? Forsterkeren kan også kjøres på 50watt istedenfor 100 hvis det er bedre. Bak på høytaleren står det 16 Ohm og det er 2 inputs uten noe tekst, hvordan kobler jeg den sammen med forsterkeren? Hva skal hvor? Legger ved bilde:
    • Jeg er helt ny på dette med rørforsterker og kabinett og prøver å lære meg the basics så jeg kan forsikre meg om at spillesteder har riktig kabinett når jeg kun har med forsterkeren Har en marshall dsl100 på 100 watt. Jeg har forstått det slik at kabinettet helst skal være minst dobbelt så mange watt som forsterkeren så man har nok å gå på. Men jeg har også muligheten til å kjøre forsterkeren på 50 watt, vil dette da bli det samme som å bare ha en vanlig 50 watt forsterker slik at et kabinett på 100watt skal være i orden når jeg har forsterkeren på 50 watt? Har antall høytalere i kabinettet noe å si så lenge den kombinerte watten i kabinettet er dobbelt så mye som forsterkeren, altså vil et 1x12  eller 2x12 kabinett være greit så lenge kabinettet totalt har høy nok watt? Mono/stereo kabinett. Hva er hensikten med å sette et kabinett på stereo? Er det for å kunne bruke 2 forsterkere på ett kabinett? Eller for å koble flere kabinetter til samme forsterker? Skulle gjerne visst litt rundt det. Skulle gjerne hatt en liten innføring i dette med Ohm også, hvordan skal ting kobles sammen, eventuelt andre ting å tenke på Har prøvd å titte litt på YouTube og lest på litt engelske sider men blir liksom ikke helt klok på det. Håper nok kan gi meg det inn med teskje så jeg lærer dette her:)
  • http://www.BILDELERstore.co.no

  • Støtt driften av GitarNorge


  • Https://Www.AutoDELER.co.NO
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.