Da er jeg godt igang med planlegging av mitt gitarprosjekt. Planen er vel egentlig å lage den nogenlunde lik i 58 Gibson Les Paul, med egne modifikasjoner.
Jobber foreløpig med tegninger og mål. Vil ikke gjøre noe jeg kommer til å angre på her, så tar meg god tid til dette.
Utgangspunktet er å bruke et gammelt plommetre til bakstykke og hals som jeg har liggende. Rippet det forrige uke til 5x20cm plank.
Det er vel nå 3 år siden treet ble hugd, men det har ligget ute, så håper ikke det har tatt skade av det:s Noe som kan tyde på at det har tatt skade er at det allerede (etter 1uke) har begynt å sprekke så smått. Emnene ligger nå i garasje (sånn garasje som er "inni" huset"), der det skal være ganske gjevnt klima. Var ute idag og smurte trelim på endene, så får håpe det forhindrer videre sprekkdannelser.
Ellers så har jeg en nødplan. Sjekket pris på mahogny hos Oslo finérfabrikk, og prisen er overkommelig.
Toppen blir som tradisjonell arched Les Paul, altså i lønn.
Pickups har jeg ikke bestemt meg for enda (spiller blues og rock).
Bridge blir tune-o-matic
Bone nut
Tradisjonelle Gibson stemmeskruer (husker ikke navnet).
Kremfarget binding på kropp og hals.
Sikkert noe jeg har glemt her, men kommer nok på det underveis:)
Lager denne tråden først og fremst fordi jeg regner med det er en del ting jeg lurer på etterhvert. Og siden det er så mange guruer her inne, så tenkte jeg det var lurt. Og litt for min egen del, at jeg kan se tilbake når gitaren er ferdig:)
Dette er mitt første gitarprosjekt, men har jobbet mye med tre før, særlig trebåter og innredning til disse. Så vil si jeg har det grunnleggende inne.
Mitt første spm. er hvor magne prosent bør plomma ha før jeg begynner å jobbe med det, og når kan jeg ta det innomhus?
Den har en fuktighet på ca 25% nå(har sunket nesten 5% på en uke). Lønna har 12%, så den anser jeg som klar til bruk.
BTW, dette er inspirasjonstråden;) http://www.mylespaul...tml#post2678347
mvh
Lars
Dette innlegget har blitt endret av Mills Kaviar: 04.03.2012 - 13:36
















